Vishay/Dale RNC55J4991BSB14
RNC55J4991BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4991BSB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4991BSB14.pdf
Availability of RNC55J4991BSB14
QUANTITY
RNC55J4991BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4991BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4991BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4991BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4991BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4991BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4991BSB14
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW PR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 120POS datasheet.pdf
KB 10/35/6 KRG datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf