Vishay/Dale RNC55J4992BRRE6
RNC55J4992BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4992BRRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4992BRRE6.pdf
Availability of RNC55J4992BRRE6
QUANTITY
RNC55J4992BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4992BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4992BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4992BRRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4992BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4992BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4992BRRE6
CONN HEADER RT/A .100 20POS 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 9POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP 6-12V 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
RES 215K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf