Vishay/Dale RNC55J4992BSR36
RNC55J4992BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4992BSR36
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4992BSR36.pdf
Availability of RNC55J4992BSR36
QUANTITY
RNC55J4992BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4992BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4992BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4992BSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4992BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4992BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4992BSR36
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM 8DSO datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.62A 175 MOHM datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 55 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf