Vishay/Dale RNC55J4992DSR36
RNC55J4992DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4992DSR36
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4992DSR36.pdf
Availability of RNC55J4992DSR36
QUANTITY
RNC55J4992DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4992DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4992DSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4992DSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4992DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4992DSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4992DSR36
HEADER OPEN SLOTTED .600 32POS datasheet.pdf
DIODE PIN RF SWITCH 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS SMD R/A TIN BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE 150MA 300V ALARM IND datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.5MM datasheet.pdf