Vishay/Dale RNC55J4993FSR36
RNC55J4993FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4993FSR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4993FSR36.pdf
Availability of RNC55J4993FSR36
QUANTITY
RNC55J4993FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4993FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J4993FSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4993FSR36
Related LinksRNC55J4, RNC55J4993FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4993FSR36 Details Description
Related parts for RNC55J4993FSR36
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 15% 5A 11.4MM datasheet.pdf