Vishay/Dale RNC55J49R3BSB14
RNC55J49R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R3BSB14
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R3BSB14.pdf
Availability of RNC55J49R3BSB14
QUANTITY
RNC55J49R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R3BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R3BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J49R3BSB14
PHOTODIODE W/AMP BLUE 5.07MM TO5 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf