Vishay/Dale RNC55J49R3BSRSL
RNC55J49R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R3BSRSL
Brief Description
RES 49.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R3BSRSL.pdf
Availability of RNC55J49R3BSRSL
QUANTITY
RNC55J49R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R3BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R3BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R3BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J49R3BSRSL
SCR SENS 600V 8A SMT TO-252AA datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCK STRIP 8POS .100" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 17.5A D2PAK datasheet.pdf
45.97MM X 45.97MM 1=25/PK datasheet.pdf
LABEL MANDATORY datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf