Vishay/Dale RNC55J49R9BRB14
RNC55J49R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R9BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R9BRB14.pdf
Availability of RNC55J49R9BRB14
QUANTITY
RNC55J49R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R9BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R9BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J49R9BRB14
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 120/60MM BLACK datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 545MA 500 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf