Vishay/Dale RNC55J49R9FSRSL
RNC55J49R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J49R9FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J49R9FSRSL.pdf
Availability of RNC55J49R9FSRSL
QUANTITY
RNC55J49R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J49R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J49R9FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J49R9FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J49R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J49R9FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J49R9FSRSL
RES ADJ 3.0 OHM 225W 10% LUGS datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C 2CH 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 10POS REV SER 4 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.45A 146 MOHM datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 243POS GOLD datasheet.pdf