Vishay/Dale RNC55J5001BRB14
RNC55J5001BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5001BRB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5001BRB14.pdf
Availability of RNC55J5001BRB14
QUANTITY
RNC55J5001BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5001BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5001BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5001BRB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5001BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5001BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J5001BRB14
DIODE ZENER 11V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 233MHZ 576FCBGA datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf