Vishay/Dale RNC55J5001BSRE6
RNC55J5001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5001BSRE6
Brief Description
RES 5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5001BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5001BSRE6
QUANTITY
RNC55J5001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5001BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5001BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5001BSRE6
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT DEV DK32 EMBEDDED CTRLR datasheet.pdf
CONN E SERIES HSNG MALE NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 4A 3-DFN datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC CNTRLR VOLT TRACK 8-MSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf