Vishay/Dale RNC55J5001DSB14
RNC55J5001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5001DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5001DSB14.pdf
Availability of RNC55J5001DSB14
QUANTITY
RNC55J5001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5001DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5001DSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5001DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5001DSB14
RES 280 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 70MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE/FEMALE 4POS 6M datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
LED XPC 485NM BLUE SMD datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 16 PO datasheet.pdf
SL 5.08/16/180B 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT TO VGA ADAPTR 6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf