Vishay/Dale RNC55J5033BSB14
RNC55J5033BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5033BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 503K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5033BSB14.pdf
Availability of RNC55J5033BSB14
QUANTITY
RNC55J5033BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5033BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5033BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)503k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5033BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5033BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5033BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5033BSB14
RES SMD 84.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP INCREASE datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
IC FPGA 209 I/O 144TQ datasheet.pdf
26500 55C 55#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf