Vishay/Dale RNC55J5033BSB14
RNC55J5033BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5033BSB14
Brief Description
RES 503K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5033BSB14.pdf
Availability of RNC55J5033BSB14
QUANTITY
RNC55J5033BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5033BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5033BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)503k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5033BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5033BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5033BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5033BSB14
SENSOR AMP 5PSI DIFF .5-4.5 OUT datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
MOUNT SQUARE TO5 0.060" datasheet.pdf
CABLE 25POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf