Vishay/Dale RNC55J5050BSB14
RNC55J5050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5050BSB14
Brief Description
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5050BSB14.pdf
Availability of RNC55J5050BSB14
QUANTITY
RNC55J5050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5050BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5050BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5050BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5050BSB14
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf