Vishay/Dale RNC55J5051BSB14
RNC55J5051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5051BSB14
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5051BSB14.pdf
Availability of RNC55J5051BSB14
QUANTITY
RNC55J5051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5051BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5051BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5051BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5051BSB14
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf