Vishay/Dale RNC55J5052BRRE6
RNC55J5052BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5052BRRE6
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5052BRRE6.pdf
Availability of RNC55J5052BRRE6
QUANTITY
RNC55J5052BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5052BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5052BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5052BRRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5052BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5052BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5052BRRE6
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
TRANS WIDEBAND 9GHZ SOT-343 15V datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 4X72" A MED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf