Vishay/Dale RNC55J5052BSRSL
RNC55J5052BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5052BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5052BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5052BSRSL
QUANTITY
RNC55J5052BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5052BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5052BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5052BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5052BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5052BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5052BSRSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E OFF WHITE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 200W datasheet.pdf