Vishay/Dale RNC55J50R0BSB14
RNC55J50R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R0BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J50R0BSB14
QUANTITY
RNC55J50R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R0BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R0BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J50R0BSB14
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL PROCRIMP 14-26AWG ULTRAFAST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf