Vishay/Dale RNC55J50R0BSRE6
RNC55J50R0BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R0BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R0BSRE6.pdf
Availability of RNC55J50R0BSRE6
QUANTITY
RNC55J50R0BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R0BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R0BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R0BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R0BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R0BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J50R0BSRE6
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 2GHZ M03 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10B OLIVE datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AB datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
KEX13(U)V V V V datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 480W TO3PN datasheet.pdf