Vishay/Dale RNC55J50R5BSRSL
RNC55J50R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R5BSRSL
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R5BSRSL.pdf
Availability of RNC55J50R5BSRSL
QUANTITY
RNC55J50R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R5BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R5BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J50R5BSRSL
IC REG ISOLATED +/-15V 33MA 7SOP datasheet.pdf
EDGE CONN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
CONN PRESSURE BLOOK FOR PLUG datasheet.pdf
50 mA Switched Capacitor Voltage Boost with Regulated Output IC datasheet.pdf