Vishay/Dale RNC55J50R5FSB14
RNC55J50R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J50R5FSB14
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J50R5FSB14.pdf
Availability of RNC55J50R5FSB14
QUANTITY
RNC55J50R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J50R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J50R5FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J50R5FSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J50R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J50R5FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J50R5FSB14
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf