Vishay/Dale RNC55J5110BRB14
RNC55J5110BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5110BRB14
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5110BRB14.pdf
Availability of RNC55J5110BRB14
QUANTITY
RNC55J5110BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5110BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5110BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5110BRB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5110BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5110BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J5110BRB14
CONN HEADER VERT 24POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 32.5X14.5MM datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 11POS datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 7.24NS 100TQFP datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR 19078-0129 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 291MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf