Vishay/Dale RNC55J5111BMB14
RNC55J5111BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BMB14.pdf
Availability of RNC55J5111BMB14
QUANTITY
RNC55J5111BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BMB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J5111BMB14
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 80POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN TWINAX PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
ZMOTION DETECTION MODULE STR CON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf