Vishay/Dale RNC55J5111BSB14
RNC55J5111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BSB14.pdf
Availability of RNC55J5111BSB14
QUANTITY
RNC55J5111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5111BSB14
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU DL 50OHM 750VIMP datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FLAG TERMINAL datasheet.pdf
EXTENSION CABLE (20M) FOR HL-C datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 300MA 540 MOHM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
HEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 3.5790 MHZ SERIES datasheet.pdf
Low Voltage 1.2 V to 5.5 V, Bidirectional, Logic Level Translators IC datasheet.pdf