Vishay/Dale RNC55J5111BSBSL
RNC55J5111BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111BSBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5111BSBSL
QUANTITY
RNC55J5111BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5111BSBSL
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.5A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 370MA 2.55 OHM datasheet.pdf
IP CORE DIVIDER ECP3 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6A SOT23F datasheet.pdf