Vishay/Dale RNC55J5111FSBSL
RNC55J5111FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5111FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5111FSBSL.pdf
Availability of RNC55J5111FSBSL
QUANTITY
RNC55J5111FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5111FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5111FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5111FSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5111FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5111FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5111FSBSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL .3MX4.6M datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 970MA 80 MOHM datasheet.pdf