Vishay/Dale RNC55J5112BRB14
RNC55J5112BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BRB14.pdf
Availability of RNC55J5112BRB14
QUANTITY
RNC55J5112BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BRB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J5112BRB14
SWITCH KEYLOCK 3POS 2CAM PANEL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P CH 20V 6A 2-2AA1A datasheet.pdf
BLC 5.08/03/180R GY BX datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf