Vishay/Dale RNC55J5112BSBSL
RNC55J5112BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5112BSBSL
QUANTITY
RNC55J5112BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BSBSL
CONN HEADER PHD SIDE 30POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
21+21 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf