Vishay/Dale RNC55J5112BSRSL
RNC55J5112BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSRSL.pdf
Availability of RNC55J5112BSRSL
QUANTITY
RNC55J5112BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5112BSRSL
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDI T/D 2.25A 600V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.3A TO277A datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE-FEMALE 10POS 6' datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN2 DIFF 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf