Vishay/Dale RNC55J5112DSRSL
RNC55J5112DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112DSRSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112DSRSL.pdf
Availability of RNC55J5112DSRSL
QUANTITY
RNC55J5112DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112DSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5112DSRSL
IC DAC 16BIT MONO W/VREF 28-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 24"X24" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO-218AB datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW LONG LVR SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf