Vishay/Dale RNC55J5113BSBSL
RNC55J5113BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5113BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5113BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5113BSBSL
QUANTITY
RNC55J5113BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5113BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5113BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5113BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5113BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5113BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5113BSBSL
MOSFET 2P-CH 20V 2.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 19POS W/SCKT datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1 OHM datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 20.000000 MHZ datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X6S 2.2レF 16V datasheet.pdf