Vishay/Dale RNC55J5113DSBSL
RNC55J5113DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5113DSBSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5113DSBSL.pdf
Availability of RNC55J5113DSBSL
QUANTITY
RNC55J5113DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5113DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5113DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5113DSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5113DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5113DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5113DSBSL
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 35MA SC82AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 1DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf