Vishay/Dale RNC55J5171BSBSL
RNC55J5171BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5171BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5171BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5171BSBSL
QUANTITY
RNC55J5171BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5171BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5171BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5171BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5171BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5171BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5171BSBSL
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 1.27MM REFL PCB datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND MSK 7 4-6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf