Vishay/Dale RNC55J5173BSBSL
RNC55J5173BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5173BSBSL
Brief Description
RES 517K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5173BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5173BSBSL
QUANTITY
RNC55J5173BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5173BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5173BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)517k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5173BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5173BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5173BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5173BSBSL
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 30V TO92 datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-26AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 5G 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO216AA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf