Vishay/Dale RNC55J5173BSR36
RNC55J5173BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5173BSR36
Brief Description
RES 517K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5173BSR36.pdf
Availability of RNC55J5173BSR36
QUANTITY
RNC55J5173BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5173BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5173BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)517k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5173BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5173BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5173BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5173BSR36
MOSFET N-CH 100V 320MA TO92-3 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 250A TO-92 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 13MM datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D4N-6D31 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf