Vishay/Dale RNC55J5173BSRE6
RNC55J5173BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5173BSRE6
Brief Description
RES 517K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5173BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5173BSRE6
QUANTITY
RNC55J5173BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5173BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5173BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)517k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5173BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5173BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5173BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5173BSRE6
REG 5V-9V 3A SIP W/CU HS TH datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
LGH-3 SGL END LEAD ASY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 270MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANT TWO-WAY A 27-30MHZ BN CONN datasheet.pdf
TOOL POSITIONER MS3198-8P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf