Vishay/Dale RNC55J51R7BSB14
RNC55J51R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R7BSB14
Brief Description
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R7BSB14.pdf
Availability of RNC55J51R7BSB14
QUANTITY
RNC55J51R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R7BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R7BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J51R7BSB14
DIP CABLE - HDP24S/AE24G/X datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS GOLD PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 18 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
RES 296.05 OHM 1/5W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf