Vishay/Dale RNC55J51R7BSRE6
RNC55J51R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J51R7BSRE6
Brief Description
RES 51.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J51R7BSRE6.pdf
Availability of RNC55J51R7BSRE6
QUANTITY
RNC55J51R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J51R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J51R7BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J51R7BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J51R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J51R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J51R7BSRE6
IC REG LDO -12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
THERMOSTAT 160 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 230MHZ 50V NI780-4 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 125A 1000VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 455MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf