Vishay/Dale RNC55J5230BSBSL
RNC55J5230BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5230BSBSL
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5230BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5230BSBSL
QUANTITY
RNC55J5230BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5230BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5230BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5230BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5230BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5230BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5230BSBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 650A D200AA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123L datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN FRONT PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf