Vishay/Dale RNC55J5360FSRE6
RNC55J5360FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5360FSRE6
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5360FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5360FSRE6
QUANTITY
RNC55J5360FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5360FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5360FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5360FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5360FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5360FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5360FSRE6
IC REG LDO 3.3V 1A 6WSON datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 80C 6LLP datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 85POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf