Vishay/Dale RNC55J5360FSRSL
RNC55J5360FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5360FSRSL
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5360FSRSL.pdf
Availability of RNC55J5360FSRSL
QUANTITY
RNC55J5360FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5360FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5360FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5360FSRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5360FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5360FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J5360FSRSL
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" SNGL BEIGE 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 270K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf