Vishay/Dale RNC55J5361BSB14
RNC55J5361BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5361BSB14
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5361BSB14.pdf
Availability of RNC55J5361BSB14
QUANTITY
RNC55J5361BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5361BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5361BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5361BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5361BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5361BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5361BSB14
JUMPER-H1507TR/A2015W/X 10" datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 256MB 184DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf