Vishay/Dale RNC55J5361BSR36
RNC55J5361BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5361BSR36
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5361BSR36.pdf
Availability of RNC55J5361BSR36
QUANTITY
RNC55J5361BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5361BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J5361BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5361BSR36
Related LinksRNC55J5, RNC55J5361BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5361BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J5361BSR36
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE PIN 30V 100MA SOD-323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 15A TO-263AB datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 1200V KAMM-MODUL datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 32VFQFN datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
BKWY HDR 30 SAU 34POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf