Vishay/Dale RNC55J5362FRBSL
RNC55J5362FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5362FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5362FRBSL.pdf
Availability of RNC55J5362FRBSL
QUANTITY
RNC55J5362FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5362FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5362FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5362FRBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5362FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5362FRBSL Details Description
Related parts for RNC55J5362FRBSL
FIXED IND 120UH 97MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET STRIP 120POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST 8-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf