Vishay/Dale RNC55J5363BSBSL
RNC55J5363BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5363BSBSL
Brief Description
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5363BSBSL.pdf
Availability of RNC55J5363BSBSL
QUANTITY
RNC55J5363BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5363BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5363BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5363BSBSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5363BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5363BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J5363BSBSL
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 220MA 1.7 OHM datasheet.pdf