Vishay/Dale RNC55J5363FMB14
RNC55J5363FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5363FMB14
Brief Description
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5363FMB14.pdf
Availability of RNC55J5363FMB14
QUANTITY
RNC55J5363FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5363FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5363FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5363FMB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5363FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5363FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J5363FMB14
IC NVSRAM 64KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
DEV KIT 250 SERIES datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .375 datasheet.pdf
680UF 6,3V 10,3X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf