Vishay/Dale RNC55J5363FMRSL
RNC55J5363FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5363FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5363FMRSL.pdf
Availability of RNC55J5363FMRSL
QUANTITY
RNC55J5363FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5363FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J5363FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5363FMRSL
Related LinksRNC55J5, RNC55J5363FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5363FMRSL Details Description
Related parts for RNC55J5363FMRSL
LINE FILTER 2.7MH 1.3A N SERIES datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 100MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1A QD SYNC 28TQFN datasheet.pdf