Vishay/Dale RNC55J5423BSRE6
RNC55J5423BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5423BSRE6
Brief Description
RES 542K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5423BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5423BSRE6
QUANTITY
RNC55J5423BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5423BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5423BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5423BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5423BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5423BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5423BSRE6
RES SMD 62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 1% PROBE datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN F PLUG STRAIGHT datasheet.pdf
WH SELF-LAM POLY .81X.81X2.13" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf