Vishay/Dale RNC55J5490FSRE6
RNC55J5490FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5490FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5490FSRE6.pdf
Availability of RNC55J5490FSRE6
QUANTITY
RNC55J5490FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5490FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5490FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5490FSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5490FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5490FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5490FSRE6
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN MALE 80POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
LED 1" DOME B/G PMI 24VDC C1D2 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
1.0025.4MM PANWRAP NAT FLAME RET datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRIMPER REPLACEMENT PART datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf